Aktywny udział w śmiechu

Aktywny udział w śmiechu biorą mięśnie twarzy, głównie szczęki, policzków i nosa. Układają się w charakterystyczne zmarszczki. Ponadto wykonujemy ruchy ramion, rąk i nóg, których mięśnie się rozluźniają. Trzęsiemy głową i brzuchem, poruszamy mięśniami wewnętrznymi. Dla tych części ciała jest to świetna wibrogimnastyka, ale w procesie śmiania się bierze udział także mózg i pobudzony zostaje intelekt.

Śmiech pogłębia nasz oddech, gdyż zaangażowane zostają mięśnie klatki piersiowej i przepony. W trakcie śmiania poszerza się droga oddechu, co powoduje, że zamiast 0,5 I powietrza do płuc przedostaje się go aż 1,5 I. Dłuższa staje się też przerwa oddechowa, jak również przedłużony zostaje wydech, dzięki czemu doskonale oczyszczają się płuca. Dodatkowym zjawiskiem jest zmiana środowiska krwi z zasadowego na kwasowe, co ma bezpośredni wpływ na zwolnienie rytmu serca, zmniejszenie ciśnienia tętniczego oraz poprawę całego krwiobiegu.

Oprócz wymienionych, niezwykle korzystnych dla organizmu procesów, ćwiczeniom podlegają nasze struny głosowe. Wydajemy często gamę przeróżnych dźwięków, od przytłumionych do głośnych i rytmicznych. Śmiech, rozszerzając naczynia krwionośne, powoduje większy napływ krwi do twarzy i skóry głowy, co z kolei sprzyja odżywianiu skóry.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>