Anatomia śmiechu

Według słownikowej definicji śmiech jest wyrazem rozbawienia człowieka, okazywanym za pomocą ruchów mięśni twarzy i wy-dawania swoistego głosu. Po sfilmowaniu śmiejącej się osoby można odtworzyć poszczególne stadia śmiechu. W pierwszej fazie otwierają się oczy i rozchylają usta. W drugiej fazie na moment zamykają się oczy, a głowa zostaje odchylona do tyłu, czasem dodatkowo jeszcze do przodu. W trzeciej fazie otwieramy oczy, nie patrząc jednak w określonym kierunku. W czwartej fazie szukamy kontaktu wzrokowego z rozmówcą.

Współczesna nauka dowiodła jego kontroli przez mózg. Wydaje się to oczywiste, gdyż przecież nie gdzie indziej, a właśnie w mózgu analizowane są wszelkie bodźce emocjonalne. Stwierdzono, iż centralny punkt śmiechu usytuowany jest w prawej półkuli mózgowej. W mózgu znajduje się endo- morfina, czyli morfina wytwarzana przez wewnętrzny ustrój człowieka. Podobnie jak morfina (narkotyk) substancja mózgowa również działa przeciwbólowo, antystresowo i przeciwzapalnie. Śmiejąc się, wzmagamy jej produkcję, a następnie oczyszczamy poprzez uwalnianie jej od adrenaliny, hormonu stresu.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>