Badania nad cynkiem

Od czterdziestu lat notuje się zainteresowanie cynkiem w celach leczniczych. Stwierdzono, że jest on niezbędny do prawidłowego formowania się układu kostnego, szczególnie w pierwszych latach życia i w okresie wzrostu. Organizm ludzki zawiera około 2,2 g cynku, zmagazynowanego w nerkach, wątrobie i mięśniach, a u mężczyzn głównie w gruczole krokowym. Nie można jednoznacznie ustalić, jaka jego ilość potrzebna jest człowiekowi w ciągu doby, przypuszcza się, że między 10 a 50 mg. Nadmiar cynku nie jest szkodliwy, tym bardziej, że organizm na bieżąco wydala nadwyżki.

Nie sposób przecenić jego roli. Uważa się, iż ma wpływ na rozwój męskich organów płciowych, niedokrwistość, trwałość włosów, cerę, jędrność skóry, zachowanie młodości. Dobroczynne działanie tego minerału nie zostało jeszcze w pełni odkryte. Ponadto pozytywne wyniki leczenia preparatami zawierającymi cynk zaobserwowano u chorych na schizofrenię, reumatyzm, przy przeziębieniach, owrzodzeniach, ranach i innych schorzeniach.

Najwięcej cynku zawierają ostrygi, kiełki pszenicy, otręby pszenne, grzyby, jaja, rośliny strączkowe, drób, ryby i drożdże.

Warzywa i owoce są ubogie w cynk i dlatego wegetarianie powinni uzupełniać niedobór tego minerału, spożywając pokarmy z pełnego przemiału zboża oraz drożdże.

Ta skamieniała żywica pradawnych drzew do dzisiaj budzi wielkie namiętności. Często była i jest zaliczana przez astrologów i jubilerów do kamieni szlachetnych wraz z perłami. To czysto umowne przyporządkowanie nie ma praktycznego znaczenia bursztyn zarówno w zdobnictwie, jak i lecznictwie traktowany jest na równi z klejnotami.

Sama nazwa wywodzi się z języka germańskiego. Popularna też była nazwa jantar, pochodząca z języka dawnych Prusów, Arabowie zaś do dnia dzisiejszego używają słowa amber. Wszystkie te nazwy dotyczą tego samego bursztynu bałtyckiego.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>