Brzoza darem natury

Spośród całego drzewostanu brzoza zasługuje na szczególne uznanie. Jest jedynym na świecie drzewem o śnieżnobiałej korze. Systematyka roślin zna około stu jej gatunków. Rosną na całej półkuli północnej, ponieważ brzoza potrafi wytrzymać temperaturę nawet do minus 70°C! W cieplejszym klimacie osiąga wysokość około 30 metrów, a za kołem polarnym zaledwie kilkadziesiąt centymetrów. Przeciętnie żyje około 100 lat, lecz zdarzają się okazy dwu- i trzykrotnie starsze. Dopiero w wieku 50 lat osiąga pełną dojrzałość.

Jej kora jest tak ścisła, że nie przepuszcza nie tylko wody, ale i gazów. Pień oddycha za pomocą widocznych na korze kreseczek, które spełniają rolę wentylatorów. Na zimę zamykają się szczelnie i z tego względu mróz jest dla brzozy niestraszny. Na wiosnę otwory w korze otwierają się i drzewo szybko budzi się do życia.

Brzoza ma niezwykle wszechstronne zastosowanie. Oprócz właściwości leczniczych drewna, również liście zawierają bogactwo natury, gromadząc srebro i nikiel. W opadłych liściach jest ponad sto razy więcej srebra niż w liściach innych drzew. Z jednej tony liści można uzyskać 2,5 kg niklu.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>