Co cennego dla zdrowia zawiera herbata?

Oprócz wymienionych, istnieją jeszcze herbaty ziołowe, wykazujące spore właściwości zdrowotne, jednak z prawdziwą herbatą nie mające nic wspólnego.

Co cennego dla zdrowia zawiera herbata. Herbata zawiera aż około 130 różnych składników! Około jednej czwartej z nich stanowią związki białkowe: enzymy i aminokwasy. Można w niej znaleźć niemal wszystkie witaminy, a wśród nich tak cenne dla zdrowia, jak D, K, C i P, ponadto zawiera liczne kwasy organiczne, m.in.: szczawiowy, cytrynowy, bursztynowy, jabłkowy i pirogronowy. Na uwagę zasługują też związki garbnikowe, przede wszystkim najważniejszy z nich – tanina. Nie można też pominąć alkaloidów, a wśród nich kofeiny, którą w herbacie nazywa się teiną. Jako ciekawostkę warto dodać, że w herbacie znajduje się do 4% kofeiny (w zależności od gatunku i intensywności naparu), czyli więcej niż w kawie! Teina w herbacie działa łagodniej niż ko-feina w kawie i nie odkłada się w organizmie. Dodatkowo z ważniejszych składników należy wymienić jeszcze węglowodany glikozydy, związki pektynowe i olejki eteryczne.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>