Czy tylko człowiek potrafi się śmiać?

Śmiech jest właściwy wyłącznie ludziom, zwierzęta się nie śmieją. Wyjątek stanowią małpy, najbliższe człowiekowi pod względem ewolucyjnym. Dotyczy to szczególnie szympansów, które śmieją się z tych samych powodów co i człowiek, nie potrafią jednak wychwycić komizmu sytuacji, gdyż do tego potrzeba zdolności myślenia abstrakcyjnego, której zwierzęta nie mają.

Niejednokrotnie spotykamy się z opinią, że niektóre psy, osły czy konie śmieją się. To tylko złudzenie, zwierzęta te po prostu pokazują zęby. Pokazywanie zębów u pierwszych homo sapiens przekształciło się z czasem w uśmiech, lecz rzekomy uśmiech naszych przodków w rzeczywistości nie był przyjazny. Były to miny odstraszające przeciwników. Dlatego odsłaniali zęby, przeszywali nieprzyjaciela wzrokiem, uderzali pięściami w swoją klatkę piersiową, tupali i wydawali groźne pomruki lub wrzaski. Część tych gestów pozostała nam do dzisiejszego dnia, np. niektórzy, wybuchając śmiechem, biją się pięściami po udach lub tupią.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>