Dieta Diamondów

W ostatnich latach wiele emocji wśród dietetyków oraz osób z nadwagą wzbudziła tzw. dieta Diamondów, której zasady wyłożone zostały w obszernej pracy Fit for life (polski przekład Dieta życia). Tylko w samych Stanach Zjednoczonych dotychczas sprzedano blisko 40 milionów egzemplarzy tej książki. Harvey i Marilin Diamondowie, autorzy opracowania, przedstawili zupełnie nowy program tracenia na wadze.

Dieta ta dokonuje prawdziwej rewolucji w dotychczasowym sposobie odżywiania, nakłania do rozstania się z nawykami żywieniowymi stosowanymi od dziecka. Diamondowie stworzyli nowy typ myślenia w dietetyce, m.in. namawiając do zre-zygnowania z mięsa, mleka i ich przetworów. Uzasadniają to tym, iż nawet najsilniejsze zwierzęta na świecie, np. słonie i bawoły, są roślinożerne, w mleku zaś głównym składnikiem jest kazeina – niekorzystna dla ludzkiego organizmu. Jedynie dzieci do 6. roku życia posiadają specjalny enzym, tzw. podpuszczkę, która ułatwia trawienie mleka.

Mimo logicznej argumentacji, owa dieta spotyka się z coraz większą krytyką naukowców i dietetyków z północnej i środkowej Europy. Dieta ta jest znacznie praktyczniejsza w warunkach amerykańskich, w klimacie znacznie cieplejszym i w kraju, gdzie funkcjonują inne nawyki żywieniowe.

Ramowy program diety Diamondów jest zbyt obszerny (obejmuje cykl 4-tygodniowy z zestawm opisów wyjaśniających), aby przybliżyć go na łamach niniejszej książki. Zarówno istota diety Diamondów, jak i najrozmaitsze kontrargumenty to temat rzeka, więc zainteresowanych odsyłam do licznej literatury i publikacji prasowych.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>