Hydroterapia, czyli leczenie wodą

Już starożytni rozumieli, że jednym ze środków zachowania równowagi systemu nerwowego, i w ogóle zdrowia, jest kąpiel. Nie powinno to dziwić, ponieważ kąpiel to nie tylko przyjemny zabieg higieniczny, ale i leczniczy – znakomicie relaksuje, jest skuteczną bronią przeciwko zmęczeniu i źródłem energii niezbędnej do aktywności życiowej, także doskonałym sposobem na zachowanie młodego wyglądu.

Dla dawnych Greków i Rzymian kąpiel była obowiązkowym przejawem gościnności. Pamiętamy z literatury, że Cir- ce, przyjmując u siebie Ulissesa, witała go ofiarowaniem mu wspaniałej kąpieli: „Wylano na moją głowę i na moje ramiona – wspomina Ulisses – ciepłą wodę, namaszczono drogimi esencjami i gdy wyszedłem z kąpieli, nie czułem już poprzedniego zmęczenia i trosk”. Jako ciekawostkę podajmy, że słynne rzymskie łaźnie Karacalli mogły pomieścić jednorazowo około 3000 osób. O pozytywnym działaniu wody morskiej na organizm ludzki pisali m.in. Hipokrates i Arystoteles, a wielkim zwolennikiem morskich zabiegów byli Sokrates i Seneka.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>