Jak reaguje organizm na kofeinę?

Reakcja organizmu na kofeinę następuje już po kilkunastu mi-nutach, a stan ten może utrzymać się nawet przez kilka godzin. Z obserwacji medycznych wynika, że kawa usuwa zmęczenie i stany senności, usprawnia zdolność myślenia, rozjaśniając umysł. Stwierdzono na przykład, iż maszynistki po wypiciu 2 filiżanek kawy piszą znacznie szybciej i sprawniej. Podobne działanie kawy zaobserwowano u kierowców, którzy wykazywali szybszą reakcję na konieczność gwałtownego hamowania lub manewru. Te dobroczynne, orzeźwiające skutki wypicia kawy nie objawiają się jednak u ludzi będących pod wpływem alkoholu.

Z innych badań wynika, że mocna kawa na ludzi w podeszłym wieku działa… usypiająco. Również dzieci o nadczynności nerwowej znacznie uspokajają się po 2 filiżankach kawy dziennie. Lekarze kanadyjscy często zalecają kawę, zamiast znacznie bardziej szkodliwych leków chemicznych.

Nie wiadomo, gdzie zaczyna się granica, której przekroczenie wywołuje nałóg. Znane są tylko skutki przedawkowania: zaburzenia bicia serca, zmiana jego rytmu, przyśpieszenie oddechu, bezsenność, podwyższenie ciśnienia krwi i temperatury ciała. Niektóre osoby odczuwają gonitwę myśli, trudności w koncentracji, u jednych wzrasta poziom cukru we krwi, a u innych przeciwnie – cukier spada. Kawa sprzyja także wytwarzaniu się kwasów tłuszczowych, dlatego nie jest polecana w stanach arteriosklerozy ani przy chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy.

Jaka dawka czystej kofeiny jest zabójcza dla ludzkiego or-ganizmu? Trzeba by wstrzyknąć dożylnie 100 g tej substancji, co równałoby się ponad stu wypitym jedna po drugiej filiżankom kawy. Jednak i wówczas nie doszłoby do groźnego zatrucia, gdyż w ciągu 1 godziny 15 proc. kofeiny ulega w organizmie przemianom chemicznym, a następnie wydaleniu.

Zdaniem wielu naukowców, kawa nie jest żadnym szkodliwym napojem dla ludzi zdrowych, pita w umiarkowanych ilościach, nie na czczo, słodzona i doprawiona mleczkiem lub śmietanką. Odmienny jednak sąd wypowiada większość specjalistów natu-ralnego żywienia i leczenia, zielarzy, bioenergoterapeutów i we- getarian. Uważają oni, że kawa utrzymuje utajone działanie w organizmie przez 2-3 doby, zatruwając go przez ten czas. Według cytowanego już w tej książce Cz. Klimuszki, kawa niszczy witaminy i wszelkie substancje pomocne dla organizmu. Krytykował on również herbatę za zawartość teiny i kofeiny.

Reasumując, można przyjąć, iż kawa jest dla ludzi rozsądnych. Pita sporadycznie z pewnością będzie pomocna i nie wyniszczy nam organizmu. Należy jednak pamiętać, aby nie pić kawy na czczo oraz koniecznie ją słodzić i dolewać mleka lub śmietanki. Oczywiście, nie należy pić dużych ilości jednorazowo.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>