Jak schudnąć? jak przytyć? Czyli dieta

Rzadko który problem wzbudza tyle kontrowersji, co otyłość i zapobieganie jej. Temat ten przewija się w prasie medycznej i niemal we wszystkich czasopismach o charakterze popularnym. Dziś już nikt nie zaprzeczy, że nadwaga jest szkodliwym obciążeniem dla organizmu, jeśli jednak chodzi o estetykę, nie ma co do tego jednomyślności. To, co ładne, powabne, ponętne, a co brzydkie, szpecące, odstręczające, zależy od indywidualnych przyzwyczajeń, gustów, mody i środowiska. Dziś zapewne klasyczne piękności, jak Wenus z Milo czy Pallas Atena, nie mówiąc już o bujnokształtnych damach z płócien Rubensa, uznane zostałyby za zbyt otyłe. Idealna waga to 62-64 kg, a wymiary 90-71-91 cm. Na przestrzeni wieków zmieniała się moda i ideał proporcji kobiecej sylwetki.

W czasach antycznych dużą wagę przywiązywano do proporcji i harmonii kształtów. W średniowieczu bardziej hołdowano sylwetkom smukłym, zgodnie ze stylem gotyckim w architekturze. Ówczesna piękność ważyła zaledwie 45-47 kg, a jej wymiary wynosiły 88-67-89 cm. Sto lat później moda okazała się najbardziej łaskawa dla tęgich dam. Pożądanie wzbudzały bujne kształty. Taki ideał mógł ważyć nawet do 74 kg i mieć wymiary 98-72-110 cm. W wieku XVIII ponownie zatęskniono za smukłymi sylwetkami – piękna kobieta ważyła wówczas około 60 kg, zaś jej wymiary wynosiły 89-68-90 cm. W XIX wieku moda zaczęła wyczyniać z kobiecą sylwetką istne cuda. Charakterystyczna była talia „osy”. Niebogi tak ściskały się nieraz, że często mdlały, co przypisywano ich wielkiej wrażliwości. Ścieśniając talię, powiększano inne partie ciała, np. pośladki. Waga tych piękności wynosiła ok. 65 kg, a wymiary 92-45-98 cm. W XX wieku moda była wyjątkowo zmienna. Ideałem stała się sylwetka modelki, duży wpływ zaczęły odgrywać też konkursy piękności. Można przyjąć, że obecna moda jest chyba najbardziej uniwersalna i tolerancyjna. Obiektami pożądań są zarówno dziewczyny szczupłe typu Twiggy czy Audrey Hepburn, jak i otyłe, np. Liz Taylor przed kuracją odchudzającą.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>