Kąpiel nasiadowa

Do wanny lub dużej miski nalewamy tyle wody, aby przykryła górną część uda i połowę brzucha. Kolana i nogi znajdują się na zewnątrz. Zabieg trwa od 30 sekund do 3 minut. Przy serii zabiegów najlepiej zaczynać od 30 sekund i stopniowo zwiększać czas kontaktu z wodą.

Kąpiele nasiadowe wg S. Kneippa są jednym z najskutecz-niejszych zabiegów wodnych. Wzmacniają i regulują obieg krwi, łagodzą bóle brzucha, poprawiają apetyt, hamują krwawienia wewnętrzne oraz znakomicie hartują organizm. Zaleca się ich stosowanie, bez wycierania, 2-3 razy w tygodniu.

Temperatura wody powinna wynosić 31°-38°C. Należy się zanurzyć po szyję (jeśli nie ma kłopotów z oddychaniem). Czas kąpieli 25-30 minut. Po wyjściu z wanny konieczne jest zamoczenie się przez minutę w zimnej wodzie lub wzięcie krótkotrwałego, zimnego natrysku. Nie należy nigdy moczyć głowy, a gdyby tak się stało, to trzeba ją wytrzeć.

Kąpiel nasiadowa ciepła. Kąpiele te należy brać z dodatkiem siana, słomy lub ziół. Najpierw trzeba wrzącą wodą zalać zioła, chwilę podgo- tować, następnie schłodzić do temperatury 24°-28°C i wlać do naczynia z ciepłą wodą. Wodę można jeszcze wykorzystać dwukrotnie – po 3 godzinach, później zaś po 4-5 godzinach. Kąpiel zimna nie powinna wówczas przekraczać 1-2 minut.

Zimny natrysk twarzy jest sposobem na natychmiastowe pozbycie się uczucia napięcia i zmęczenia po trudach dnia. Ustąpią też ewentualne bóle głowy, poprawi się ukrwienie oraz ujędrni się i zaróżowi skóra twarzy. Zabieg powinien trwać około 1 min, po czym trzeba osuszyć twarz, lekko ją po- masować i wklepać krem.

Kąpiel z dodatkiem wywaru z siana. Płócienny woreczek z sianem (ok. 200 g) należy włożyć na 15 min do wrzącej wody (nie gotować), a następnie wywar wlać do wanny z ciepłą wodą. Kąpiel taka służy rozgrzaniu całego ciała i rozprowadza zastoiny. Pomocna jest w leczeniu bronchitu, pobudza również obieg krwi.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>