Kąpiel z dodatkiem wywaru ze słomy owsianej

Pęczek słomy owsianej wrzucamy do wrzącej wody i gotujemy przez pół godziny. Wywar wlewamy do wanny z ciepłą wodą. Kąpiel powinna trwać od kilku do kilkunastu minut. Jest to znakomity zabieg dla osób cierpiących na schorzenia nerek, pęcherza moczowego, gościec i bóle reumatyczne.

Kąpiel z dodatkiem wywaru z szyszek i igieł świerkowych. Szyszki i igły świerkowe kroimy drobno i gotujemy przez 30 min, a następnie wlewamy do ciepłej wody. Kąpiel ta działa skutecznie, chociaż słabiej niż kąpiel z wywarem ze słomy owsianej, na nerki i pęcherz. Główną jej zaletą jest pobudzanie skóry i wzmacnianie organów wewnętrznych. Szczególnie zaleca się ją osobom starszym.

Słone kąpiele są doskonałym zabiegiem przy wyczerpaniu fi-zycznym i psychicznym, nerwicy oraz przy owrzodzeniach. Większość owrzodzeń powstaje na tle nerwowym i słone kąpiele znakomicie wspomagają leczenie tych chorób oraz zapobiegają tworzeniu się nowych nisz wrzodowych.

Do wanny napełnionej ciepłą (nie gorącą) wodą wsypujemy kilka garści soli, mieszamy aż do rozpuszczenia i zanurzamy się po szyję. Kąpiel powinna trwać 20-30 minut. W celach leczniczych zaleca się serię kąpieli, np. 5 razy co drugi dzień, a później profilaktycznie raz w tygodniu.

S. Kneipp gorąco popierał chodzenie boso tam, gdzie jest to możliwe, uważając je za najbardziej naturalny i skuteczny sposób hartowania organizmu. Owo hartowanie zaleca już niemowlętom, które powinny jak najczęściej boso biegać po podłodze, ziemi itp.

Szczególnie cenne dla zdrowia jest chodzenie boso po mokrej trawie. Spacer taki powinien trwać 15-45 minut. Uwaga: stóp nie należy wycierać, lecz na wilgotne włożyć suche skarpetki.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>