Kategoria Stres

W świecie tonów

Każdy przedmiot i każda osoba mają swój podstawowy ton. Jeżeli ktoś śpiewa łagodnie i melodyjnie ton drugiej osoby, wywiera na nią wpływ pozytywny, jeśli natomiast śpiewa ostro i bez przerwy, osiąga efekt destrukcyjny.

Czytaj całość

Śmiech i łzy

Pod wpływem silnych emocji można obserwować u tej samej osoby przeplatanie się śmiechu i płaczu. Skutek jest zbliżony, bo zarówno śmiech, jak i płacz rozładowują napięcie psychiczne, są swego rodzaju zaworem bezpieczeństwa dla psychiki, także wtedy, gdy występują równocześnie (można przecież śmiać się do łez). Nieco innego rodzaju jest śmiech spowodowany szokiem, np. u osoby, która była uczestnikiem wypadku.

Czytaj całość

Całkowite zahamowanie działania zmysłu powonienia

Całkowite zahamowanie działania zmysłu powonienia powoduje przede wszystkim brak apetytu. Dlatego wiele klinik medycznych stosuje już aromaterapię (gr. aromatikos – wonny, pachnący, od gr. aróma – wonne zioła), czyli leczenie zapachami. Zaczyna się ono zwykle od rozpylania w salach szpitalnych jak najprzyjemniejszych woni, które poprawiają samopoczucie chorych. W leczeniu zapachami uwzględnia się także strefę geograficzną, z której pacjent pochodzi stwierdzono np., że zapach powoju i świeżych biszkoptów służy chorym południowcom. Na stany stresowe – takie jak przemęczenie, przewrażliwienie, wewnętrzne napięcie – dodatnio działa specjalny masaż skóry za pomocą roślinnych substancji aromatycznych. Są to esencjonalne olejki w stanie czystym, rozpuszczone w olejkach eterycznych, również pochodzenia roślinnego, wykazujące właściwości głębokiego przenikania do tkanki ciała. Olejki takie wciera się albo bezpo-średnio po kąpieli, albo po natarciu ciała szorstką, włosianą rękawicą. Po wtarciu olejek drogą osmozy w ciągu niespełna paru godzin rozchodzi się po całym organizmie, regenerując siły.

Czytaj całość

Co gotować w niedziele?

Śniadanie: 2 naleśniki z pszennej mąki (40 g mąki, 1 jajko, pół szklanki chudego mleka, 1/16 kostki masła, 1 łyżeczka miodu na wierzch), 1 owoc lub pół szklanki soku owocowego.

Czytaj całość

Gruźlica płuc i sposób jej leczenia

– 30 g białego kadzidła utrzeć na proszek z 30 g mastyksu. Dodać 1/2 kg miodu, 100 g oleju lnianego lub oliwy z oliwek, 1 łyżkę sproszkowanego cynamonu i pół łyżeczki sproszkowanej gałki muszkatołowej. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Zażywać 3 razy dziennie po łyżeczce (dzieci połowę dawki) 2 godziny po jedzeniu.

Czytaj całość

Leczenie trądziku

– 600 g miodu, 600 g czerwonego wytrawnego wina, 200 g soku z aloesu, 50 g korzeni pokrzywy, 50 g korzeni łopianu gotować z dodatkiem wody na małym ogniu przez 1 godzinę. Po ostygnięciu przecedzić przez płótno i wycisnąć. Zażywać 3 razy dziennie po 1 łyżce, 20 minut przed jedzeniem.

Czytaj całość

Demis Roussos i tajemnica jego diety

Tajemnica tkwi w tym, że Demis Roussos spożywa posiłki nie zawierające tłuszczów i węglowodanów. (Najwięcej węglowodanów zawiera pieczywo, makarony, ciasta, słodycze itp.).

Czytaj całość

Dąb jako lek

Lek dla osób nadgorliwych, nie znających umiaru w pracy, nieustannie podejmujących nowe przedsięwzięcia, co nadmiernie wyczerpuje ich siły, lekceważących swoje zdrowie.

Czytaj całość

Rozkład dietetycznych posiłków

Śniadanie: kawałek razowego chleba z masłem i miodem, jogurt owocowy, szklanka soku z marchwi.

Obiad: sznycel z kurzej piersi (200 g) obsmażyć na oliwie, lekko posolić. Jako dodatek duży kartofel ugotowany w mundurku. Sałatka: 200 g marchwi utartej na tarce o dużych oczkach, doprawionej sokiem z cytryny wymieszanym z miodem i łyżeczką oliwy.

Czytaj całość

Skład mumio

Zarówno pochodzenie, jak i skład chemiczny mumio nie zostały jeszcze do końca zbadane, wiadomo jednak, że w 50% składa się z węgla, w 10% z wody i z całej reszty mikro- i ma- kroelementów, stanowiących niemal połowę pierwiastków tablicy Mendelejewa.

Czytaj całość