Łaźnia rzymska

Klasyczna łaźnia rzymska składa się z kilku obszernych po-mieszczeń. W jednej sali znajdują się natryski, w drugiej gorące, suche powietrze, następnie basen z ciepłą i zimną wodą oraz pomieszczenie wypoczynkowe. Najważniejsza jest sala z suchym powietrzem, w której temperatura waha się od 40° do 60°C. W warstwie przypodłogowej temperatura jest najniższa, a wyżej stopniowo wzrasta. Wzdłuż ścian lub w środkowej części znajdują się schody ławkowe, umożliwiające stopniowe przemieszczanie się warstw coraz bardziej nagrzanego powietrza.

Sauna. Łaźnia fińska, podobnie i rzymska, jest niezwykle zdrowa i ze wszech miar zalecana zarówno osobom zdrowym, jak i cierpiącym na wiele dolegliwości. Najbardziej polecana jest sauna klasyczna, z piecem i kamieniami polewanymi wodą. Rozgrzane kamienie wytwarzają parę wodną. Dodatkowe biczowanie się brzozowymi gałęziami bardzo korzystnie wpływa na krwio- bieg. Temperatura w saunie wynosi od 35° do 55°C. W trakcie zabiegu w pomieszczeniu zachodzi zmiana jonizacji powietrza, niezwykle korzystna dla organizmu. W saunie przebywa się zazwyczaj 15-30 min. W czasie zabiegu stosuje się zimny natrysk. W Finlandii, szczególnie na wsi, zamiast natrysku zażywa się kąpieli w jeziorze lub nacierania śniegiem.

Dzisiaj coraz częściej spotykane są sauny elektryczne. Nie dorównują one jednak tym pierwszym, ale mimo to mają duże znaczenie w profilaktyce zdrowotnej i w zabiegach cieplnych.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>