Miedź i jej cechy charakterystyczne

Sprzyja lepszemu przyswajaniu żelaza oraz funkcjonowaniu enzymów oksydoredukcyjnych. Medycyna ludowa niektórych krajów przypisuje jej działanie antyrakowe i antywrzodowe, wszakże jednoznacznie nie można tego potwierdzić.

Zapotrzebowanie organizmu na miedź wynosi do 2 mg na dobę, przy czym kobiety w ciąży powinny przyjmować większe jej ilości. Korzystne jest noszenie miedzianych bransoletek, gdyż wraz z potem następuje absorpcja miedzi przez skórę.

Najwięcej miedzi znajduje się w drożdżach, wątrobie, kakao, chlebie pełnoziarnistym, płatkach, grzybach, pietruszce, fasoli i wołowinie.

Po żelazie uważany jest za drugi minerał pod względem ważności dla organizmu człowieka. Około 8 mg jodu znajduje się w gruczole tarczycy, w całym organizmie zaś kilkakrotnie więcej. Co prawda, związany jest tylko z niewielkim gruczołem tarczycy, ale poprzez ów gruczoł ma istotny wpływ na funkcjonowanie całego ustroju. Trudno nawet jednoznacznie ustalić dobowe zapotrzebowanie organizmu na ten minerał. Na ogół przeważa opinia, iż ilość 150 mikrogramów jest wystarczająca.

Niedobór jodu objawia się powiększeniem gruczołu tarczycy, ospałością fizyczną i umysłową, wysuszaniem włosów, po-grubianiem się szyi i słabym krążeniem krwi.

Najwięcej jodu znajduje się nad morzem w mgle wodnej, brakuje go natomiast na terenach podgórskich i w górach. Źródłami jodu są ryby i tzw. owoce morza, a następnie jodowana sól, sól morska oraz wodorosty.

W komórkach naszego ciała znajduje się stale około 30-40 litrów wody, ponadto kilkanaście litrów stanowią płyny poza- komórkowe. Głównym składnikiem wody komórkowej jest właśnie potas, a pozakomórkowej – sód. Obydwa minerały odpowiedzialne są za stan równowagi płynów w organizmie.

Dzienna dawka potasu nie została dotychczas ustalona, wiadomo jednak, że podczas choroby organizm zwiększa za-potrzebowanie na ten minerał. Niedobór potasu przejawia się osłabieniem mięśni, lękami, zmniejszeniem refleksu, zapar- ciami oraz zakłóceniami w logicznym rozumowaniu. Najwięcej potasu zawierają następujące produkty:

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>