Nadwaga a zdrowie

Interesujące dane wynikają z raportu sporządzonego na zlecenie amerykańskich towarzystw ubezpieczeniowych. Raporty takie są przygotowywane regularnie co kilka lat i dotyczą długości życia ubezpieczonych, stanu ich zdrowia, w tym również tuszy. Wynika z nich jasno, iż ze wzrostem nadwagi zwiększa się śmiertelność. Jeśli prawidłową wagę przyjmiemy za 100 proc., to przy nadwadze 8 kg następuje 104 proc. zgonów, 12 kg – 107 proc., 16 kg – 115 proc., 19 kg – 117 proc., 26 kg – 137 proc., 32 kg – 141 proc., 45 kg – 168 proc. Kolejne dane jednoznacznie wskazują, że osoba z 15-procentową nadwagą narażona jest aż w 70 proc. na śmierć z powodu chorób serca, zaś przy 25 proc. nadwagi następuje o 70 proc. więcej zgonów wskutek wylewu krwi do mózgu.

Trzy czwarte osób chorych na cukrzycę to ludzie z nadwagą. Przy nadmiernej tuszy serce jest zbyt otłuszczone, a przez to i mniej wydolne. Otyłość nie sprzyja ruchowi, a brak dostatecznego ruchu wywołuje zaburzenia w systemie trawiennym, stąd obstrukcje, kamica nerkowa, choroby wątroby itp. Przeciążone mięśnie brzucha w pewnym momencie nie wytrzymują ciężaru i powstaje przepuklina. Nierzadko dolegliwością osób otyłych jest artretyzm – choroba polegająca na powstawaniu guzków artretycznych, zniekształcających najczęściej stawy palców nóg, będąca następstwem spożywania znacznych ilości tłuszczów wieprzowych.

Jedną z poważniejszych chorób, często związaną z otyłością, jest miażdżyca (arterioskleroza). Wewnątrz tętnic gromadzą się złogi cholesterolu. Pod ich wpływem tętnica twardnieje, a jej wewnętrzna średnica zmniejsza się, wskutek czego dochodzi do mniejszego ukrwienia tkanek i mniejszej wydolności organizmu. Grozi to martwicą kończyn, może doprowadzić do wylewu mózgowego, pogarszania pamięci, niewydolności wieńcowej, a w skrajnych wypadkach do zawału mięśnia sercowego. Szczególnie niebezpieczne jest połączenie otyłości i miażdżycy z nadciśnieniem tętniczym. Przypadek ten znacznie częściej dosięga kobiet niż mężczyzn.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>