Odżywcze i lecznicze właściwości miodu

Miód zawiera do 82 proc. cukrów i do 18 proc. wody. Cukry to głównie fruktoza i glukoza (jednocukrowe) oraz sacharoza, maltoza i inne (wielocukry). Ponadto w miodzie znajdują się kwasy organiczne, składniki mineralne, inhibina i enzymy, a także śladowe ilości witamin i olejków eterycznych.

Na uwagę zasługuje jego wysoka wartość kaloryczna (około 3000 kcal). 1 kg miodu to wartość kaloryczna porównywalna np. z 3 litrami mleka, 2 kg jaj kurzych, 5 kg ryb i 2 kg mięsa. Inną jego zaletą jest łatwość przyswajania przez organizm ludzki. W przeszłości miód był stałym składnikiem większości maści, mikstur i nalewek leczniczych.

Przy regularnym zażywaniu wzmacnia i stymuluje pracę serca, poprawia samopoczucie, regeneruje siły, usuwa stan wyczerpania i przygnębienia, pobudza apetyt, jak również przyczynia się do przedłużenia ludzkiego życia. Jest szczególnie zalecany przy gojeniu ran, schorzeniach gardła, żołądka, wątroby i wysiłku umysłowym.

Częste spożywanie miodu przez ludzi zdrowych zwiększa sprawność umysłową, zapobiega apatii i przygnębieniu, uod- parnia na przeziębienia oraz infekcje bakteryjne, poprawia wydolność fizyczną i w niewielkim stopniu zwiększa wagę ciała. Posiada także właściwości konserwujące, co wykorzystywali nasi przodkowie.

Miód winien często gościć na naszych stołach, przy czym szczególnie wskazany jest dla dzieci i młodzieży. Niemowlętom zaleca się około 1 łyżeczki miodu dziennie, starszym dzieciom do 40 g dziennie, a młodzieży i dorosłym ilości jeszcze większe. Na ogół nie zachodzi niebezpieczeństwo jego przedawkowania, czasami tylko nadmierna ilość słodkiego przysmaku może spo-wodować mdłości lub brak apetytu. Spożywany rano na czczo oraz wieczorem przed zaśnięciem działa najkorzystniej.

Zaleca się picie 1-2 łyżeczek po rozcieńczeniu w przegotowanej wodzie (najlepiej ciepłej). Można go pić również z ciepłym mlekiem lub wodą i sokiem z cytryny, przy czym należy pamiętać, że jeśli w trakcie podgrzewania temperatura roztworu przekroczy 40°C, wówczas miód zaczyna tracić swoje właściwości lecznicze, powyżej 60°C staje się już tylko związkiem cukrów prostych.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>