Okłady z kapusty dobre na choroby skóry

Przy chorobach skóry i liszajach wskazane jest obmywanie chorych miejsc sokiem ze świeżej kapusty i przykładanie w kompresach zgniecionych liści.

Przy hemoroidach przykładanie lekko zgniecionych liści na okolice odbytu łagodzi pieczenie.

Przy ukąszeniu owadów ulgę przynosi masowanie skóry liściem kapusty i przyłożenie go w formie opatrunku.

Dla wzmocnienia organizmu i profilaktycznie należy pić 1 raz dziennie szklankę soku ze świeżej kapusty, dodając sok z marchwi i cytryny.

Historia ziemniaków jest stosunkowo krótka nieco ponad cztery wieki temu Hiszpanie przywieźli je z Ameryki do Europy. Przez dłuższy czas nie bardzo wiedziano, co z tym dziwnym warzywem należy robić, aż w XVIII wieku trafiły do ludu i szybko zyskały po-pularność. Dziś są jednym z podstawowych ziemiopłodów.

Ziemniak jest bardziej kaloryczny od innych warzyw. Wyróżnia się dużą zawartością węglowodanów, przede wszystkim skrobi i błonnika oraz potasu. Jest podstawowym źródłem potasu dla organizmu, zawiera go bowiem więcej niż chleb, mięso i ryby (pół kilograma ziemniaków pokrywa nasze dobowe zapotrzebowanie na potas).

Oprócz niewątpliwych wartości odżywczych, ziemniak był i jest wykorzystywany w medycynie naturalnej. Surowy sok ziemniaczany pomaga przy owrzodzeniach żołądka i dwunastnicy, kamieniach moczowych, zaparciach, hemoroidach, cukrzycy i szkorbucie. Świeży sok z surowych ziemniaków należy pić 4 razy dziennie po pół szklanki przez cztery tygodnie. Aby był łatwiej strawny, można zaprawić go miodem, sokiem z marchwi lub cytryny.

Surowe utarte ziemniaki można stosować w formie okładów przy odmrożeniach, oparzeniach i owrzodzeniach zewnętrznych. Leczenie tzw. zastrzałów lub podeszłych ropą paznokci skuteczne jest, gdy moczy się chory palec w gorących ugotowanych obierkach.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>