Otyłość a wygląd

W kulturze zachodniej utarło się przekonanie, iż przekroczenie właściwej wagi ciała o 20% jest wadą estetyczną. Abstrahując już od aspektów zdrowotnych oraz estetycznych, ludzie z nadwagą odczuwają fizyczną ociężałość, szybciej się męczą, są mniej sprawni ruchowo. Trzeba zdać też sobie sprawę, że jeśli osoba waży o owe 20% więcej, np. 84 kg zamiast 70, to każda noga na przemian musi przy chodzeniu dźwigać o 14 kg więcej niż by to wynikało z jej budowy. Łydki muszą więc odpowiednio pogrubić się, aby sprostać ciężarowi, natomiast sklepienie stopy, jeśli nie podoła zwiększonej masie, zacznie się spłaszczać i powstanie płaskostopie. U osób otyłych łatwiej też dochodzi do żylaków podudzi. Grube, obrzękłe nogi stanowią zarówno wadę estetyczną, jak i zdrowotną.

Zwiększony ciężar ciała, np. biustu, ramion i brzucha, deformuje kręgosłup. Oprócz defektów kostnych, obserwuje się zmiany w tkance miękkiej. Nieestetyczne są z pewnością rozstępy skórne, które nie zawsze pojawiają się po ciąży, częściej wywołują je czynniki hormonalne, gdyż rozstępy skórne występują również u mężczyzn.

Szczególnym rodzajem otyłości jest zjawisko zwane celluli- tis. Dotyczy ono przede wszystkim ud i bioder i polega na pogrubieniu i gruboziarnistości tkanki podskórnej. Skóra tworzy fakturę przypominającą skórkę pomarańczy.

Otyłość zniekształca również twarz. Francuskie przysłowie mówi, że „przytyć to postarzeć się”. Podwójny podbródek i zbyt zaokrąglona twarz dodają właścicielowi kilka lat.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>