Poduszki i koce elektryczne

W razie potrzeby ogrzania większej powierzchni ciała bądź utrzymywania równomiernej temperatury przez dłuższy czas niezwykle praktyczne są koce elektryczne lub poduszki. Czas ogrzewania nie powinien przekraczać jednej godziny, ale utrzymywanie minimalnej temperatury może być znacznie dłuższe. Nie zapominajmy też, iż urządzenie elektryczne kładziemy na ciele, a nie pod sobą. Niestosowanie się do tego zalecenia może doprowadzić do powstania zwarcia elektrycznego. Innym zagrożeniem jest ewentualne zapomnienie wyłączenia ogrzewania po upływie godziny, co może spowodować, szczególnie u małych dzieci i osób zniedołężniałych lub niepełnosprawnych, strefowe oparzenia.

Woreczki z ogrzanym piaskiem lub ziarnem. Zboże, ziarna innych roślin lub grubszy piasek podgrzewamy w metalowym naczyniu. Należy je stale mieszać w celu uzyskania równomiernej temperatury. Po osiągnięciu 100°C przesypujemy ziarno lub piasek do uprzednio przygotowanych woreczków. Obowiązkowo muszą być one uszyte z lnu albo czystej bawełny. Jest to ważne nie tylko dlatego, że naturalne materiały są najzdrowsze, ale z tego powodu, iż lepiej wchłaniają pot oraz nie powodują uczulenia skóry.

Napełnione woreczki nie powinny być pękate, lecz tworzyć kilkucentymetrową równą warstwę. Jeśli warstwa jest zbyt cienka, ciepło szybko się ulatnia. Worków nie należy zawiązywać, lepiej wszyć zamek błyskawiczny, a najlepiej rzepy.

Zabieg nie powinien trwać ani krócej, ani dłużej niż 30 min – po wystygnięciu materiału grzewczego niepotrzebnie tylko uciskane byłoby chore miejsce. Liczba zabiegów nie powinna przekraczać kilkunastu. Na początku stosujemy je codziennie, a po kilku dniach – co drugi dzień.

W krajach o gorącym klimacie istnieją możliwości zagrzebania się w nagrzanym piasku, w chłodniejszych strefach klimatycznych możliwe są kąpiele piaskowe w wannach lub specjalnych, drewnianych skrzyniach. Najlepsze są wanny plastikowe, gdyż dłużej utrzymują ciepło. Piasek podgrzewamy w metalowych pojemnikach do temperatury ok. 40°C. Jest to pierwsza warstwa, którą obsypujemy chorego siedzącego w wannie. Następną porcję piasku podgrzewamy o kilka stopni wyżej, jednak tak, by nie przekraczać 50°C.

Nie należy choremu przysypywać piaskiem klatki piersiowej. Odkryte części ciała najlepiej osłonić kocem lub grubszą odzieżą. Zabieg trwa godzinę. W jego trakcie lub po zakończeniu chory powinien uzupełnić poziom płynów w organizmie, bowiem znaczna ich część wydzieliła się w postaci potu.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>