Przygotowanie parafiny

Parafina znajduje się w sprzedaży najczęściej w blokach lub dużych kostkach. Topi się ją w naczyniu, które jest zanurzone w drugim wypełnionym wodą. Temperatura topnienia wynosi około 50°C. Z braku termostatu temperaturę należy mierzyć termometrem. Jest to niezbędne, gdyż łatwo można spowodować oparzenie. Należy też uważać, aby do naczynia z rozgrzaną parafiną nie dostały się kropelki wody, ponieważ także mogą spowodować oparzenie skóry.

Chory powinien zająć wygodną pozycję w zależności od miejsca leczonego (kręgosłup czy staw). Skóra powinna być uprzednio umyta i osuszona. Owłosienie należy zgolić, żeby zapobiec bolesnemu odrywaniu parafiny po zabiegu. Jeśli chory nie chce zgolić owłosienia, można posmarować je wazeliną.

Odzież trzeba osłonić folią, aby się nie pobrudziła. Rękawiczki lub skarpetki parafinowe

Ten prosty a skuteczny sposób polega na kilkakrotnym, szybkim zanurzeniu dłoni lub stopy w roztworze parafinowym. Po każdym zanurzeniu na ciele zostaje cienka warstwa parafiny. Gdy utworzy się już kilka warstw minimum

– 2 cm grubości, kończynę okręcamy, najlepiej ceratką, ser wetką nylonową lub papierem woskowym, a następnie przy-krywamy kocem w celu utrzymania ciepła. Zabieg powinien trwać 30-60 minut. Ważne jest, aby podczas zabiegu nie poruszać kończyną, gdyż powoduje to pękanie i odpadanie parafiny. Przenikające szczelinami powietrze osłabia skuteczność kuracji.

Mają zastosowanie w wypadku schorzeń przedramion i podudzi. Wymagają większego naczynia. Na dno naczynia kładziemy drewnianą kratkę, aby nie spowodować poparzeń chorego. Aby kratka nie wypływała, trzeba ją obciążyć. Po uzyskaniu przez roztopioną parafinę odpowiedniej temperatury zanurzamy kończynę. W tym wypadku można wykonywać nią ruchy. Zabieg trwa około 30 minut.

Oprócz wymienionych sposobów, można również stosować tzw. serwetki parafinowe, wlewy okołostawowe i kąpiele warstwowe. Wymagają one jednak większego doświadczenia i większego wysiłku.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>