Sporządzanie leków kwiatowych

Leki kwiatowe należy sporządzać z wymienionych 37 roślin, ale żyjących wyłącznie w stanie dzikim (rośliny uprawiane przez człowieka tracą wiele ze swoich właściwości leczniczych). Kwiat rośliny powinien być zerwany w fazie pełnego rozkwitu przy bezchmurnej pogodzie. Główek kwiatów nie należy dotykać gołymi rękami. Zerwane moczy się przez 3 godziny w czy- stej źródlanej wodzie. Woda powinna znajdować się w szklanym naczyniu, wystawionym na silne działanie słoneczne. W tym czasie następuje najważniejsze stadium powstawania leku, bowiem promienie słoneczne powodują przenikanie właściwości leczniczych z kwiatów do wody. Powstały w ten sposób lek zlewa się do buteleczek wypełnionych w 1/3 alkoholem, który spełnia w tym wypadku rolę środka konserwującego. Gotowy lek składa się więc w 2/3 z ekstraktu i w 1/3 z alkoholu (najlepiej białej wódki).

Na zakończenie dwa przykłady stosowania terapii kwiatowej z dziennika dr. Bacha:

„Pewien pacjent miał dużą narośl na czole. Bardzo lubił opowiadać na swój temat nawet przygodnym znajomym – sprawiało mu to nie skrywaną radość. Najbardziej przejmował się stanem swojego zdrowia. Zastosowałem smarowanie narośli esencją wrzosową (calluna vulgaris). Po trzech tygodniach po narośli nie było śladu”.

„W 1932 r. pewna 36-letnia kobieta zgłosiła się do mnie po poradę. Przez całe życie cierpiała na astmę. Przed kilkoma laty straciła syna i często siadywała przed fotografią dziecka i płakała. Wybrałem dla niej clematis vitalba (powojnik), który jest skutecznym lekiem w wypadku pozostawania w marzeniach o dziecku. Lek sprawił dosłownie cud. Kiedy kończyła zażywać drugą porcję leków, nabrała chęci do życia i zaczęła ponownie interesować się otoczeniem”.

Powyższe informacje dowodzą, że dr Bach był lekarzem duszy, a poprzez uzdrowienie duszy oddziaływał pozytywnie na ciało pacjenta.

Leki dr. Bacha są zalecane niemal we wszystkich wypadkach, powinny być jednak odpowiednio dobrane, aby mogły skutecznie zadziałać. Można je bez obawy zażywać nawet przez kilka miesięcy. Nie należy tylko przesadnie zwiększać dawki dobowej, ponieważ często mniejsze ilości leku dają o wiele większe efekty lecznicze niż jego nadużywanie.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>