Talassoterapia

Jest to leczenie kąpielami morskimi (gr. thalassa – morze). Klimat nadmorski ma tę zaletę, że nad ziemią unosi się delikatny aerozol, zawierający sole mineralne oraz cenny jod. Powietrze nad powierzchnią morza i w jego pobliżu jest niemal pozbawione pyłów i bakterii, nadto fale morskie odbijają promienie słoneczne w różnych kierunkach, dzięki czemu można opalać się nawet pod parasolami czy w koszach plażowych, nie narażając głowy na nadmierne promieniowanie.

Kąpiele morskie działają krwiotwórczo, odczulają, usprawniają krążenie krwi i układ oddechowy, korzystnie wpływają też na procesy termoregulacji, przemianę materii, poprawiają samopoczucie oraz hartują organizm. Do gamy efektów czysto leczniczych można dodać i ten, że szum morza zawiera szmery i dźwięki, które nie są, co prawda, słyszane przez człowieka, ale wywierają nań kojący wpływ.

Pobyt nad morzem jest szczególnie wskazany w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, chronicznego kataru, chorobach skóry, gośćca, przy schorzeniach uczuleniowych i niedoczynności tarczycy. Przeciwwskazania dotyczą silnych stanów nerwicowych, niewydolności układu krążenia, nadmiernego wycieńczenia, dużej nadczynności tarczycy, niedo- ciśnienia tętniczego krwi, nowotworów, gruźlicy oraz w przypadku chorób zakaźnych.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>