Witamina C nie dla chorych na owrzodzenie przewodu pokarmowego

Chorzy na owrzodzenie przewodu pokarmowego nie powinni przyjmować witaminy C w tabletkach, gdyż kwas askorbinowy powoduje zwiększone wydzielanie kwasów żołądkowych, które niszczą śluzówkę.

Trzeba też wiedzieć, że witamina C jest bardzo nietrwała i nie można długo przetrzymywać warzyw w wodzie, krajać nożem ze stali nierdzewnej, dłużej gotować itp. Ziemniaki zawierają o połowę więcej witaminy C jesienią niż po 3 miesiącach. To samo dotyczy innych ziemiopłodów. Warzywa lub owoce zamrożone świeżo po zerwaniu tracą zaledwie 2-3 proc. kwasu askorbinowego.

Róża girlandowa Róża fałdzistolistna Owoce rokitnika Róża polna Truskawki Porzeczki czarne Natka pietruszki Papryka Koperek zielony Rzeżucha Cytryny Pomarańcze Grejpfruty

Witamina ta, nazywana również kalcyferolem, powstaje w naszej skórze pod wpływem działania promieni słonecznych na tłuszczową warstwę podskórną. Latem organizm może otrzymać do- stateczną ilość słońca, a w jego następstwie i witaminy D, zimą z reguły odczuwane są jej niedobory. Konieczne jest wówczas zażywanie tranu z ryb morskich lub innych produktów zawierają-cych kalcyferol, a po części witaminy syntetycznej.

Witamina D jest odpowiedzialna za poziom składników mi-neralnych zarówno w układzie kostnym, jak i w uzębieniu. Jej brak powoduje u dzieci krzywicę, a u dorosłych rozmiękczanie kości wskutek odwapnienia. Wywołuje to bóle w kościach, które często są mylone z objawami reumatyzmu.

Jeśli chodzi o zapotrzebowanie organizmu na kalcyferol, to zdania są podzielone. Jedni naukowcy radzą zażywać 2500 j.m. na dobę, inni uważają, że to za mało, a jeszcze inni biją na alarm, uznając tę ilość za przedawkowanie (nadmiar powoduje nudności, wymioty, bóle głowy, biegunkę itp.). Zaleca się zażywanie witaminy D razem z witaminą A, żeby zmniejszyć toksyczność tej pierwszej, szczególnie otrzymywanej syntetycznie.

Najlepszym źródłem witaminy D są słońce (umiarkowanie) i tran, ponadto w większych ilościach zawierają ją następujące produkty:

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>