Witamina E i jej składniki

Witamina E to zespół ośmiu związków chemicznych, zwanych tokoferelowymi. Przypisuje się jej ostatnio wiele niezwykłych właściwości, m.in. zapobieganie zawałowi serca, łagodzenie klimakterium czy przedłużanie młodości, a więc i życia. Działanie witaminy E jest korzystne w takich wypadkach, jak: zapalenie nerek, nocne bóle mięśniowe nóg, grzybica, przebarwienia skóry, pomaga także w regeneracji tkanki skórnej i dodaje sił witalnych, a więc ma bezpośredni wpływ na samopoczucie.

Jej niedobór w organizmie ma bezpośredni związek z bez-płodnością zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Poważniejsze braki tokoferelu u osób dorosłych występują niezwykle rzadko. Wynika to m.in. stąd, że jest bardziej od innych witamin odporny na gotowanie, moczenie, rozdrabnianie itd., konieczna jest natomiast jego ochrona przed światłem.

Dobowa norma tej witaminy dla dzieci wynosi 39 j.m., dla dorosłych ok. 100 j.m. Podczas choroby dawki te mogą być nawet zwielokrotnione. Należy pamiętać, że nie można jednocześnie przyjmować witaminy E i żelaza, gdyż żelazo unie- czynnia witaminę E.

Nazywana jest biotyną. Rozpuszcza się w wodzie i alkoholu. Jest dość odporna na temperaturę oraz może przebywać w organizmie do dwóch miesięcy.

Jej niedobór zaznacza się przede wszystkim siwieniem włosów, nadczynnością tarczycy, łojotokiem i może prowadzić do białaczki.

Najwięcej biotyny znajduje się w drożdżach, wątrobie, cze-koladzie, grzybach, grochu, fasoli i mleku w proszku.

Pod tą nazwą kryje się zespół związków chemicznych o bardzo zbliżonych właściwościach, nazywanych fillochinonem. Powszechnie uważa się ją za witaminę przeciwkrwotoczną, gdyż polepsza krzepliwość krwi i jest niezwykle pomocna przy gojeniu się ran, skaleczeniach itp. Zaleca się ją przy krwawieniach pooperacyjnych, nadciśnieniu, nadmiernym krwawieniu menstruacyjnym i żółtaczce.

Znajduje się przede wszystkim w oleju sojowym, orzechach włoskich, kapuście, szpinaku, pomidorach i wątrobie. Ponadto znaczną jej ilość wytwarza sam organizm.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>