Właściwości lecznicze brzozy

Brzoza to drzewo zdrowia. Wywar i napar z jej pączków lekarze zalecają jako środek moczopędny, żółciopędny i antysep- tyczny. W Bułgarii reumatyzm leczy się naparem ze świeżych liści, we Francji stosuje się w tym celu również wywar z korzeni. Brzozowy dziegieć wchodzi w skład maści stosowanych przy chorobach skóry, a węgiel brzozowy bardzo pomaga w chorobach jelit. Sok z brzozy zawiera fruktozę, glukozę, kwas jabłkowy i białko, przez co jest pomocny w leczeniu podagry, artretyzmu, szkorbutu, źle gojących się ran i czyraków.

Ulistnionymi gałązkami brzozowymi dobrze jest wyścielić nasze miejsce do spania. Przykryć należy je tylko prześcieradłem. Po kilkunastu dniach wszelkie niezbyt zastarzałe dolegliwości reumatyczne znikną bez śladu, podobnie jak i nadżerki na szyjce macicznej.

Gałązki brzozy mogą również stanowić chociażby częściową osłonę przed szkodliwym promieniowaniem radioaktywnym. Trzymane w pomieszczeniu, gdzie znajduje się telewizor, neutralizują te promienie.

Szczególnie cenne dla zdrowia są produkty otrzymywane na bazie soku brzozowego, huby i liści. Wymagają one bardziej szczegółowego przedstawienia. W tym miejscu podajmy tylko, że liście dla celów leczniczych i zdrowotnych należy zbierać w maju i czerwcu. Suszymy je rozłożone cienką warstwą w ocienionym miejscu, a następnie przechowujemy w suchym pomieszczeniu w papierowych torbach. Przy pozyskiwaniu liści brzozowych należy pamiętać, aby zbierać je z drzew nie rosnących w pobliżu szos lub w mieście, gdyż spaliny powodują, że liście stają się trujące dla organizmów żywych.

Liście przeznaczone do użytku wewnętrznego nie powinny być przechowywane dłużej niż jeden rok.

Napar brzozowy szczególnie zalecany jest przy schorzeniach nerek, z kamicą włącznie. Ponieważ działa napotnie, można go pić również w stanach przeziębienia. Ponadto herbatka brzo- zowa działa moczopędnie, a więc oczyszcza przy okazji drogi moczowe.

Łyżeczkę suchych liści zalać szklanką wrzątku. Parzyć pod przykryciem przez kilkanaście minut.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>