Woda jest środkiem konserwacji organizmu

Woda jest środkiem konserwacji organizmu. Na ogół zaleca się kąpiel w wodzie o temperaturze od 34 do 37°C. Woda bardzo ciepła, powyżej 38°C, usuwa znużenie, ale kąpiele zbyt gorące osłabiają i źle działają na organizm. Pamiętajmy przy tym, iż najzdrowsze są kąpiele krótkie, do około 10 minut. Przedłużanie kąpieli wysusza skórę i czyni ją chropowatą. Codzienna kąpiel powinna odbywać się wyłącznie w ciepłej wodzie, żeby nadmiernie nie zmiękczać tkanki skórnej. Raz na tydzień wskazana jest kąpiel w wodzie gorącej (powyżej 38°C).

Do wanny należy wchodzić stopniowo, by uniknąć szoku energetycznego. Nie powinno się zasypiać w wodzie z uwagi na bezpieczeństwo ani pozwalać jej ostygnąć. Po kąpieli wskazany jest masaż lub choćby energiczne natarcie ciała suchym ręcznikiem, następnie nacieramy skórę wodą koloń- ską (panie koniecznie z dodatkiem oliwy), otulamy się szlafrokiem i – jeśli czas pozwoli – kładziemy się na pół godziny.

Dla tych, którym trudno jest się rozbudzić, wskazana jest kąpiel bądź prysznic o temperaturze do 30°C zaraz po wstaniu z łóżka, wieczorem natomiast niezbyt gorąca kąpiel w wannie pomaga zaśnięciu. Kąpiel w wannie nie przeszkadza zresztą w użyciu prysznica. Stanowi on świetny masaż, łagodzi bóle reumatyczne, lumbago, migrenę i inne dolegliwości.

W medycynie naturalnej od dawna uważa się, że kąpiele wodne służą nie tylko higienie osobistej, relaksowi, odprężeniu i hartowaniu ciała, ale również z powodzeniem leczą wiele chorób. Skuteczność wodolecznictwa jest dość znaczna, gdyż wzmacnia funkcjonowanie wszystkich narządów.

Zabiegi wodne w celach leczniczych stosowano już od bardzo dawna. Szczególne właściwości lecznicze przypisywano niektórym źródełkom i rzekom. Często pielgrzymki do wybranych wód są nakazem religijnym, np. w religiach hinduistycznych kąpiel w Gangesie, co wiąże się z wiarą w magiczną moc wody. W chrześcijaństwie woda używana jest do chrztu, w judaizmie do ablucji, w islamie do rytualnego obmywania stóp. Już z Biblii dowiadujemy się o leczniczym działaniu wód Jordanu współczesna nauka potwierdziła te właściwości, wynikające z zawartości w wodzie siarki i magnezu.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>