Wzajemne oddziaływanie roślin

Planując na wiosnę ogródek, warto wiedzieć, jakie rośliny korzystnie oddziałują na siebie i stymulują swój rozwój. Oto kilka przykładów dobroczynnego sąsiedztwa: fasola z marchwią, jęczmień z grochem, pietruszka z pomidorami lub różą, czosnek z różą, truskawka z usypaną ściółką z igliwia, fasolka szparagowa z kapustą, marchew z kapustą lub cebulą.

Najbardziej niekorzystne relacje wśród kwiatów występują między różą a nagietkiem, a wśród ziół między rumiankiem a miętą.

W mieszkaniach, w których bardzo często powietrze zjonizo- wane jest dodatnio, rośliny są wręcz niezbędne. Wytwarzają swoisty mikroklimat, mający zdolności regulujące temperaturę, wilgotność i skład powietrza, jak też olejki eteryczne. Niwelują szkodliwy wpływ promieniowania z materiałów budowlanych, tworzyw sztucznych, centralnego ogrzewania, które wysusza powietrze, oraz zanieczyszczeń atmosferycznych.

Naukowo udało się stwierdzić, że wokół każdego organizmu roślinnego tworzy się aureola – rodzaj biopola magnetycznego, wypełnionego dodatnimi i ujemnymi ładunkami. Podobne ładunki wydziela również człowiek: dodatnie, gdy jest w złym humorze i ujemne przy dobrym nastroju. Rośliny ujemnie jonizujące powietrze pochłaniają dodatnie ładunki emitowane przez ludzi, oddziałując korzystnie na nasz system zdrowotny.

W zależności od siły biopola i jonizacji cały świat roślin możemy podzielić na rośliny korzystne, szkodliwe i obojętne dla człowieka.

Najbardziej polecaną rośliną jest paprotka, gdyż swoim bio-polem wzmacnia biopole człowieka, a ponadto wydziela dużo tlenu i jony ujemne. Także bardzo korzystnie wpływają na nasz organizm pelargonie, szczególnie geranium. Trzeba jednak pamiętać, że rośliny te, nadmiernie nasycone ładunkami dodatnimi, więdną, giną również w miejscu napromieniowanym przez żyły wodne. W pewnym stopniu pełnią więc funkcję domowego czujnika napromieniowania powietrza. Oprócz paprotki i pelargonii do roślin korzystnie wpływających na ludzki organizm zaliczyć należy: róże, lilie, fiołki alpejskie, hiacynty i tulipany.

Wśród roślin pokojowych są i takie, które emitują promie-niowanie dodatnie, pogarszając nasze samopoczucie. Należą do nich: róża chińska, prymulka, asparagus, większość gatunków kaktusów, cyklamen, senseweria, oleander, fikus, kalia, goździki, palma daktylowa, orchidea i filodendron. Niekorzystne oddziaływanie ich jonizacji dodatniej nie będzie groźne, jeśli rośliny te nie będą znajdować się w pomieszczeniach, w których śpimy lub dłużej przebywamy. Tego rodzaju działanie można zneutralizować poprzez umieszczenie w pokoju np. geranium.

Obojętne dla naszego zdrowia są natomiast m.in. cissusy, drzewka cytrusowe i aloes.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>