Zieleń

R. Hunt tak scharakteryzował tę barwę: „Zieleń jest kolorem przyrody, kolorem zrównoważonej siły, postępu umysłu i ciała. Zieleń stwarza harmonię, mając uspokajający wpływ na nasz system nerwowy. Indyjska filozofia kojarzy zieleń z wodami ziemi, twierdząc, że zwiększa harmonijność drgań naszych myśli i przynosi spokój zmysłom. Pragnienie zielonych pól i drzew po okresach spędzonych wśród szarych betonów miast jest instynktownym, fizycznym dążeniem do sił koloru przyrody, która łagodzi i odnawia. Zieleń jest neutralna, jest punktem równowagi w samym środku spektrum. Zieleń nie grzeje i nie ziębi, nie jest kwasem ani zasadą. Zieleń jabłka jest wspólnym mianownikiem przyrody”.

Wiele ze swoich prac R. Hunt poświęcił badaniu wpływu zieleni na organizm ludzki. Uzmysławia nam taką oczywistość, że wiosnę kojarzymy z nową energią. Po szarych, bezbarwnych dniach zimy czujemy się odświeżeni, wewnętrznie jaśniejsi. Mimo że nie w pełni zdajemy sobie z tego sprawę, odczuwamy działanie zielonego promienia odnowy na nasze materialne ciało.

Barwa zielona oraz żywe rośliny najkorzystniej wpływają na narząd wzroku, leczą choroby układu nerwowego, układu krążenia oraz schorzenia żołądka i wątroby. Światło matowozie- lone pomocne jest w leczeniu chorób skórnych i alergicznych, pomaga też w gojeniu się ran, przeciwdziała zapaleniom oraz obniża ciśnienie krwi.

W laboratoriach produkuje się obecnie koncentraty zielonej energii przyrody, znanej jako chlorofil, pomocne w pobudzaniu i podtrzymywaniu akcji serca.

Wśród Hindusów do dziś utrzymuje się przekonanie, że jasne odcienie zieleni kojarzą się z sympatią, przyjaźnią, zbytkiem, indywidualnością, a przede wszystkim nadzieją, natomiast ciemne – z chciwością, zawiścią i egoizmem. Metalami promieniującymi zielonym światłem są: miedź, chrom, nikiel, platyna, aluminium i kobalt. Barwnik ten zawiera większość zielonych jarzyn i owoców, o ile nie są ani kwaśne, ani zasadowe.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>